ClickCease
  • -15%

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

369
Rating 

Adeziv versatil de înaltă performanţă pentru instalarea majorităţii tipurilor de pardoseli din lemn.

750,00 lei
637,50 lei Salveaza 15%
cu TVA
Cantitate

  •  Reputatie solida! Reputatie solida!
  • Livrare rapida si sigura! Livrare rapida si sigura!
  •  Peste 10 de experienta in domeniu! Peste 10 de experienta in domeniu!
Descriere

Bona Quantum si Bona Quantum T sunt, in conformitate cu norma ISO 17178, adezivi hard-elastic, pe baza de silan ce se pot folosi pentru instalarea unei largi game de pardoseli din lemn masive sau stratificate. Bona Quantum T are o vâscozitate mai ridicata si o fixare inițiala mai rapida. Echipat cu revoluționara tehnologie Titan, adezivul formează rapid legături încrucișate cu o foarte mare putere de fixare inițiala. Formula sa unica îmbina avantajele adezivului ”hard-elastic” si celui ”hard” intr-un singur produs. Rezultatul instalării este perfect iar podelele beneficiază de echilibru pe întreagă lor durata de viata. Mai mult, Bona Quantum se poate utiliza si ca bariera de umiditate pe placi sau sape de ciment cu o umiditate reziduala de pana la 5% sau 95%R.H.** Prin ușurința cu care se întinde, stabilitatea buna si profilul ”verde”, Bona Quantum devine adezivul Premium de lucrat zilnic. Bona Quantum ambalat in tubul ”salam” este perfect pentru aplicarea cu sistemul Bona Optispread.

• Legături puternice titan

• Șlefuirea podelei este posibila după 12 ore

• Bariera de umiditate integrata

• Utilizare multipla

• Rezistenta ridicata la forfecare

• Utilizare pe suprafețe mealice

BENEFICII CHEIE

•Tehnologie titan

•Barieră de umiditate încorporată

•Utilizare variată

•Rezistență foarte mare la forfecare

Pregătire suport

Stratul suport trebuie sa fie neted, complet uscat, curat si fara crapaturi sau alte defecte fizice. Suprafata trebuie sa fie usor texturata. Daca este necesar, trebuie sa indeplineasca cerintele standardelor locale sau ale codului de practica. Daca este necesar, se va pregati profesional suprafata pentru instalare. In mod obisnuit nu este necesara aplicarea unei amorse. Daca sapa este problematica, folosirea unei amorse precum Bona D501, R540 sau R590 o poate imbunatatii. Sapele denivelate se vor egaliza cu Bona H600, H610 (umplere goluri) sau H660.

Nota: Bona Quantum este compatibil cu pardoseli încălzite. Aceste pardoseli trebuie sa treacă protocolul de încălzire funcționala pentru uscarea suportului. In timpul instalării si trei zile după lipire, temperatura suportului nu trebuie sa depășească 25˚C! ** citirea umidității reziduale a suportului se va face in corelare cu standardele locale si codurile de practica (ex.: metoda ASTM F2170, BS8201:2011, TKB KRL, aparat CM)

Straturi suport compatibile:

•Sape de ciment (CT) conforme cu norma EN 13813

•Sape egalizate cu sape autonivelante (minim 2mm grosime, rezistente la migrarea plastifianților)

•Sape Calcium Sulfat (CA) conforme cu norma EN 13813

•Placi aglomerate (P4-P7), OSB 2 – OSB 4 bine fixate prin șuruburi

•Alte straturi suport uscate si “sanatoase”

•Sape Mastic Asfalt (AS) conforme cu norma EN 13813 si alte substraturi care sunt afectate de migrația plastifianților trebuisc protejate cu 1 strat de Bona R410 sau Bona R540

•Pe suprafețe metalice foarte bine curățate profund (deep clean). Contactați tehnicianul Bona pentru detalierea procesului.

Aplicare

Înainte de utilizarea adezivului următoarele condiții climatice trebuie sa fie îndeplinite (valori pentru Europa Centrala):

•Temperatura Aerului: min.18°C

•Temperatura suportului: min. 15°C ( cele cu sisteme de incalzire max.20°C)

•Umiditatea Aerului: max.70%

Daca este necesar, adezivul trebuie lăsat sa ajungă la temperatura ambientala din locație. După deschiderea capacului, îndepărtați folia de aluminiu si adezivul întărit de pe margine. Adezivul trebuie aplicat uniform folosind un șpaclu zimțat adecvat tipului si dimensiunii parchetului (vezi mai jos). Parchetul se așază pe patul de adeziv si se presează ferm pe durata timpului de deschidere, aprox. 40 minute. Aplicați doar cantitatea de adeziv pe care o puteți folosi in timpul de deschidere. Daca adezivul întins pe suport a început sa facă pojghița, îndepărtați adezivul si aplicați un strat nou. Daca adezivul iese printre lamele (si ar putea intra in contact cu finisajul) ștergeți-l cu atenție înainte de aplicarea finisajului. Umiditatea lemnului trebuie sa fie in acord cu condițiile si standardele locale. Citi cu atenție si instrucțiunile furnizate de producătorul parchetului. Atunci când Bona Quantum sau Quantum T sunt folosite ca si bariera de umiditate, este important sa aplicați o cantitate constanta folosind șpaclul Bona Trowel Plus. Media consumului ce trebuie calculat este de aprox.2-2,2Kg/m². Atenție, starea suprafeței poate influenta consumul. Este posibil doar pentru lamele de parchet cu nut si feder, triplu-stratificat sau masiv. Atunci când trebuie sa instalați elemente mai mici – precum dublu-stratificat – faceți un test si verificați daca este potrivita cantitatea de adeziv. Verificați ca întreaga suprafața a sapei sa fie acoperita cu adeziv si exista o pelicula unitara de adeziv. Umiditatea reziduala maxima pentru sape fără încălzire poate sa fie de 5%CM sau 95%R.H.**, iar pentru sape cu încălzire max. 4%CM sau 85%R.H.**

NOTA: Bona Quantum si Quantum T nu previn deteriorări provocate de umiditatea provenita de deasupra sau din zona latarela a podelei ( scurgeri de apa, bălti, capilaritate hidrostatica, etc) si nici nu elimina alte probleme de umiditate si instalare precum aclimatizarea improprie a lemnului sau condițiile de temperatura si umiditate din locul instalării.

Consum

Parchet mozaic

Consum: aprox. 850g/m², Șpaclu Bona 850F sau 850G

Parchet pre finisat dublu-stratificat

Consum: aprox. 1000 g/m²,Spaclu Bona 1000F sau 1000G

22mm lamele masiv

23mm industrial

Prefinisat triplu-stratificat

Consum: aprox. 1250 g/m², Șpaclu Bona 1250F sau 1250G

22mm dușumea masiv

Consum: aprox. 1500 g/m², Șpaclu Bona 1500 F sau 1500G

Bona Trowel Plus

Consum de aprox. 2 – 2,2kg/m² atunci cand se aplica ca si bariera de umiditate, depinzând si de condiția suportului.

(F = fin, G = grosier)

Utilizați un șpaclu fin pentru element mici de lemn / suport neted si un șpaclu grosier pentru elemente mari de lemn si /sau suport mai puțin neted chiar denivelat. Consumul de adeziv in timpul aplicării cu Bona Optispread depinde in mare măsura de viteza de deplasare si presiunea setata. Vedeți manualul mașinii.

Tratare suprafața

Șlefuirea suprafeței se poate face după 12 ore. Trafic pietonal ușor este posibil după 4 - 6 ore. După 24 de ore podeaua poate prelua încărcare si stres complet sau se poate aplica finisaj daca este nevoie. Timpul de maturizare depinde de tipul de parchet, gradul de absorbanta al suportului si de condițiile climatice.

Detalii
369

Fisa tehnica

Incalzire in pardoseala
DA
Ce lipim?
Parchet stratificat
Ce lipim?
Parchet masiv
Tip adeziv
Monocomponent
Tip produs
Adeziv
Tip ambalaj
Galeata
Greutate
15
PDF
Descarcari
Recenzii

Scrie-ti recenzia

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

Adeziv versatil de înaltă performanţă pentru instalarea majorităţii tipurilor de pardoseli din lemn.

Scrie-ti recenzia
16 alte produse in aceeasi categorie:

Marca: Arbiton

Parchet SPC Arbiton Amaron Wood STEJAR LAHTI

Recenzie(i): 0

Pardoseala SPC Arbiton este o combinație inovativa intre roca minerala si cei mai avansați polimeri. Dimensiune: 229 x 1511 mm Colecție: Amaron Wood Culoare: STEJAR LAHTI Clasă de trafic: 23, 33, 42 Tehnologia pentru sistemul clic: 5G ASIGURAM MONTAJ (peste 15 ani experienta in domeniul montajului si finisarii parchetului)

Pret 162,00 lei Pret de baza 180,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 37

PARCHET MASIV STEJAR CLASA A 450-500x70x20

Recenzie(i): 0

Parchetul din lemn masiv este un produs NATURAL, motiv pentru care diferențele de nuanță, culoare sau de simetrie a fibrelor nu sunt interpretate ca defecte, așa se prezintă lemnul natural, diferit față de produsele înlocuitoare.

Pret 290,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 203

Marca: Egger

EPL115 NATURAL STARWELL OAK EGGER 10MM/CLASA 32

Recenzie(i): 0

Stejar Starwell natur este un decor foarte autentic cu nenumărate caracteristici specifice lemnului, precum noduri și joc de culoare natural. Pardoseala laminată Egger PRO este de înaltă calitate, în tendințe și ecologică. Aspectul echilibrat de stejar este subliniat prin desene și dungi și emană naturalețe absolută.

Mai multe
In stoc

Referinta: 244

Marca: Bona

Bona Lac parchet mono-component MEGA 1L

Recenzie(i): 0

Formula inovatoare Bona Mega ofera performanta bi-componenta intr-un produs mono-component, conferind o protectie superioara impotriva lichidelor varsate accidental si a urmelor de frecare.Nu este necesară amestecarea, folosiți direct din flacon. Bona Mega este versatil si ideal pentru parchetul din birouri, magazine mici, camere de hotel si altele...

Pret 126,65 lei Pret de baza 149,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Arbiton

Parchet SPC Arbiton Amaron Wood STEJAR SIERRA

Recenzie(i): 0

Pardoseala SPC Arbiton este o combinație inovativa intre roca minerala si cei mai avansați polimeri. Dimensiune: 229 x 1511 mm Colecție: Amaron Wood Culoare: STEJAR SIERRA Clasă de trafic: 23, 33, 42 Tehnologia pentru sistemul clic: 5G ASIGURAM MONTAJ (peste 15 ani experienta in domeniul montajului si finisarii parchetului)

Pret 162,00 lei Pret de baza 180,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Arbiton

Parchet SPC ARBITON LIBERAL GEORGIA OAK CL109 1220×229 mm

Recenzie(i): 0

Colecția SPC ARBITON LIBERAL oferă un design scandinav, adică o paletă de culori calde, naturale, care se vor potrivi perfect cu aproape orice interior. Aceasta oferă și siguranță prin o garanție de 15 ani care vă va oferi o liniște maximă. Dimensiune: 229 x 1220 mm Colecție: Liberal Culoare: STEJAR GEORGIA Clasă de trafic: 23, 32 Tehnologia pentru...

Pret 148,50 lei Pret de baza 165,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 157

Marca: Egger

PARCHET LAMINAT EGGER EPL102N AMIENS OAK LIGHT 8MM/CLASA 32

Recenzie(i): 0

Stejar Amiens deschis este un laminat vioi, în stil vintage. Pardoseala laminată Egger PRO este de înaltă calitate, în tendințe și ecologică. Decorul de stejar cu culori foarte variate pe plăci și în punctele marcante face ca pardoseala să fie foarte animată, perfect adecvată pentru stilul de locuit creativ. Teșiturile pe toate laturile creează un aspect...

Mai multe
In stoc

Referinta: 238

Marca: Bona

Bona Ulei parchet bi-component Craft Oil 2K 1,25L

Recenzie(i): 0

Performanță, flexibilitate și design - aspect șarmant și senzație tactilă specifică podelei uleiate, plus protecția lacului. Bona 2K Oil are o formulă unică, pe bază de uleiuri din plante, caracterizat printr-un timp accelerat de uscare și o îmbunătățită protecție la uzură. Funcționează perfect cu o mare varietate de specii de lemn inclusiv dintre cele...

Pret 309,40 lei Pret de baza 364,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 237

Marca: Bona

Bona Ulei parchet Craft Oil 2.5L

Recenzie(i): 1

Ulei profesional pentru lemn cu proprietăți de saturație excelente, ce oferă protecție în profunzime împotriva uzurii, substanțelor chimice și umezelii. Datorită conținutului ridicat de ulei și proprietăților remarcabile de penetrare, este necesară, de obicei, o singură aplicare, ceea ce face tratamentul suprafeței să fie simplu și rapid. La fel de...

Pret 550,80 lei Pret de baza 648,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 108

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT BISCUITS GRANDE BARLINEK

Recenzie(i): 0

Parchet triplu stratificat din stejar uleiat în nuanţe de alb. Textura lemnului este subliniată prin procedeul de periere. Muchiile parchetului sunt foarte clar evidențiate având toate cele patru laturi teșite. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul din Romania sau 3-4 săptămâni in...

Pret 251,75 lei Pret de baza 265,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 533

Marca: Bona

Bona Cartus Spray Mop Prmium cu detergent parchet lacuit 0.85L

Recenzie(i): 0

Cartuşul reîncărcabil cu Detergent pentru Parchet este destinat utilizării cu Bona Premium Spray Mop. Este conceput special pentru a îndepărta în siguranţă praful, murdăria şi grăsimile de pe podea. Formula este gata pregătită de utilizare, se zvântă rapid şi nu lasă urme reziduale.

Pret 45,05 lei Pret de baza 53,00 lei
Mai multe
In stoc