ClickCease
  • -15%

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

369
Rating 

Adeziv versatil de înaltă performanţă pentru instalarea majorităţii tipurilor de pardoseli din lemn.

750,00 lei
637,50 lei Salveaza 15%
cu TVA
Cantitate

  •  Reputatie solida! Reputatie solida!
  • Livrare rapida si sigura! Livrare rapida si sigura!
  •  Peste 10 de experienta in domeniu! Peste 10 de experienta in domeniu!
Descriere

Bona Quantum si Bona Quantum T sunt, in conformitate cu norma ISO 17178, adezivi hard-elastic, pe baza de silan ce se pot folosi pentru instalarea unei largi game de pardoseli din lemn masive sau stratificate. Bona Quantum T are o vâscozitate mai ridicata si o fixare inițiala mai rapida. Echipat cu revoluționara tehnologie Titan, adezivul formează rapid legături încrucișate cu o foarte mare putere de fixare inițiala. Formula sa unica îmbina avantajele adezivului ”hard-elastic” si celui ”hard” intr-un singur produs. Rezultatul instalării este perfect iar podelele beneficiază de echilibru pe întreagă lor durata de viata. Mai mult, Bona Quantum se poate utiliza si ca bariera de umiditate pe placi sau sape de ciment cu o umiditate reziduala de pana la 5% sau 95%R.H.** Prin ușurința cu care se întinde, stabilitatea buna si profilul ”verde”, Bona Quantum devine adezivul Premium de lucrat zilnic. Bona Quantum ambalat in tubul ”salam” este perfect pentru aplicarea cu sistemul Bona Optispread.

• Legături puternice titan

• Șlefuirea podelei este posibila după 12 ore

• Bariera de umiditate integrata

• Utilizare multipla

• Rezistenta ridicata la forfecare

• Utilizare pe suprafețe mealice

BENEFICII CHEIE

•Tehnologie titan

•Barieră de umiditate încorporată

•Utilizare variată

•Rezistență foarte mare la forfecare

Pregătire suport

Stratul suport trebuie sa fie neted, complet uscat, curat si fara crapaturi sau alte defecte fizice. Suprafata trebuie sa fie usor texturata. Daca este necesar, trebuie sa indeplineasca cerintele standardelor locale sau ale codului de practica. Daca este necesar, se va pregati profesional suprafata pentru instalare. In mod obisnuit nu este necesara aplicarea unei amorse. Daca sapa este problematica, folosirea unei amorse precum Bona D501, R540 sau R590 o poate imbunatatii. Sapele denivelate se vor egaliza cu Bona H600, H610 (umplere goluri) sau H660.

Nota: Bona Quantum este compatibil cu pardoseli încălzite. Aceste pardoseli trebuie sa treacă protocolul de încălzire funcționala pentru uscarea suportului. In timpul instalării si trei zile după lipire, temperatura suportului nu trebuie sa depășească 25˚C! ** citirea umidității reziduale a suportului se va face in corelare cu standardele locale si codurile de practica (ex.: metoda ASTM F2170, BS8201:2011, TKB KRL, aparat CM)

Straturi suport compatibile:

•Sape de ciment (CT) conforme cu norma EN 13813

•Sape egalizate cu sape autonivelante (minim 2mm grosime, rezistente la migrarea plastifianților)

•Sape Calcium Sulfat (CA) conforme cu norma EN 13813

•Placi aglomerate (P4-P7), OSB 2 – OSB 4 bine fixate prin șuruburi

•Alte straturi suport uscate si “sanatoase”

•Sape Mastic Asfalt (AS) conforme cu norma EN 13813 si alte substraturi care sunt afectate de migrația plastifianților trebuisc protejate cu 1 strat de Bona R410 sau Bona R540

•Pe suprafețe metalice foarte bine curățate profund (deep clean). Contactați tehnicianul Bona pentru detalierea procesului.

Aplicare

Înainte de utilizarea adezivului următoarele condiții climatice trebuie sa fie îndeplinite (valori pentru Europa Centrala):

•Temperatura Aerului: min.18°C

•Temperatura suportului: min. 15°C ( cele cu sisteme de incalzire max.20°C)

•Umiditatea Aerului: max.70%

Daca este necesar, adezivul trebuie lăsat sa ajungă la temperatura ambientala din locație. După deschiderea capacului, îndepărtați folia de aluminiu si adezivul întărit de pe margine. Adezivul trebuie aplicat uniform folosind un șpaclu zimțat adecvat tipului si dimensiunii parchetului (vezi mai jos). Parchetul se așază pe patul de adeziv si se presează ferm pe durata timpului de deschidere, aprox. 40 minute. Aplicați doar cantitatea de adeziv pe care o puteți folosi in timpul de deschidere. Daca adezivul întins pe suport a început sa facă pojghița, îndepărtați adezivul si aplicați un strat nou. Daca adezivul iese printre lamele (si ar putea intra in contact cu finisajul) ștergeți-l cu atenție înainte de aplicarea finisajului. Umiditatea lemnului trebuie sa fie in acord cu condițiile si standardele locale. Citi cu atenție si instrucțiunile furnizate de producătorul parchetului. Atunci când Bona Quantum sau Quantum T sunt folosite ca si bariera de umiditate, este important sa aplicați o cantitate constanta folosind șpaclul Bona Trowel Plus. Media consumului ce trebuie calculat este de aprox.2-2,2Kg/m². Atenție, starea suprafeței poate influenta consumul. Este posibil doar pentru lamele de parchet cu nut si feder, triplu-stratificat sau masiv. Atunci când trebuie sa instalați elemente mai mici – precum dublu-stratificat – faceți un test si verificați daca este potrivita cantitatea de adeziv. Verificați ca întreaga suprafața a sapei sa fie acoperita cu adeziv si exista o pelicula unitara de adeziv. Umiditatea reziduala maxima pentru sape fără încălzire poate sa fie de 5%CM sau 95%R.H.**, iar pentru sape cu încălzire max. 4%CM sau 85%R.H.**

NOTA: Bona Quantum si Quantum T nu previn deteriorări provocate de umiditatea provenita de deasupra sau din zona latarela a podelei ( scurgeri de apa, bălti, capilaritate hidrostatica, etc) si nici nu elimina alte probleme de umiditate si instalare precum aclimatizarea improprie a lemnului sau condițiile de temperatura si umiditate din locul instalării.

Consum

Parchet mozaic

Consum: aprox. 850g/m², Șpaclu Bona 850F sau 850G

Parchet pre finisat dublu-stratificat

Consum: aprox. 1000 g/m²,Spaclu Bona 1000F sau 1000G

22mm lamele masiv

23mm industrial

Prefinisat triplu-stratificat

Consum: aprox. 1250 g/m², Șpaclu Bona 1250F sau 1250G

22mm dușumea masiv

Consum: aprox. 1500 g/m², Șpaclu Bona 1500 F sau 1500G

Bona Trowel Plus

Consum de aprox. 2 – 2,2kg/m² atunci cand se aplica ca si bariera de umiditate, depinzând si de condiția suportului.

(F = fin, G = grosier)

Utilizați un șpaclu fin pentru element mici de lemn / suport neted si un șpaclu grosier pentru elemente mari de lemn si /sau suport mai puțin neted chiar denivelat. Consumul de adeziv in timpul aplicării cu Bona Optispread depinde in mare măsura de viteza de deplasare si presiunea setata. Vedeți manualul mașinii.

Tratare suprafața

Șlefuirea suprafeței se poate face după 12 ore. Trafic pietonal ușor este posibil după 4 - 6 ore. După 24 de ore podeaua poate prelua încărcare si stres complet sau se poate aplica finisaj daca este nevoie. Timpul de maturizare depinde de tipul de parchet, gradul de absorbanta al suportului si de condițiile climatice.

Detalii
369

Fisa tehnica

Incalzire in pardoseala
DA
Ce lipim?
Parchet stratificat
Ce lipim?
Parchet masiv
Tip adeziv
Monocomponent
Tip produs
Adeziv
Tip ambalaj
Galeata
Greutate
15
PDF
Descarcari
Recenzii

Scrie-ti recenzia

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

Adeziv versatil de înaltă performanţă pentru instalarea majorităţii tipurilor de pardoseli din lemn.

Scrie-ti recenzia
16 alte produse in aceeasi categorie:

Referinta: 99

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR HARMONY SENSES BARLINEK

Recenzie(i): 0

Elementele elegante duc intr-o nouă dimensiune acest interior, astfel încât aranjamentul în ansamblu personifică o nouă dimensiune a clasicului. Spațiile luminoase și inspirația provenită din casele londoneze sunt în perfectă armonie cu pardoseala clasică și elegantă – Stejar HARMONY. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca...

Pret 296,40 lei Pret de baza 312,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 79

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR CAPPUCINO HERRINGBONE 110 BARLINEK

Recenzie(i): 0

Pardoseală de stejar cu o nuanță de perlă albă. Plăcile au fost periate, ceea ce accentuează structura naturală a lemnului, iar canelurile pe cele patru laturi subliniază finețea. Finisată subtil cu un lac mat. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul din Romania sau 3-4 săptămâni in...

Pret 201,40 lei Pret de baza 212,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 303

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR BONET GRANDE BARLINEK

Recenzie(i): 0

Un parchet neconvențional din stejar, brun închis. Forma sa sofisticată se obtine prin micro-teșirea tuturor celor patru margini, fiind astfel in armonie cu multe proprietăți naturale ale lemnului. Parchetul este finisat cu lac mat. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul din Romania sau...

Pret 197,60 lei Pret de baza 208,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Barlinek

PLINTA LEMN TRIPLUSTRATIFICAT BARLINEK P50 STEJAR BONET

Recenzie(i): 0

COD CATALOG: P5001412A Produsul  este disponibil doar la comanda Comanda minima este de o cutie (10 bucati)  Pretul pentru transport o cutie ( 10 bucati ) este de 92 lei  Pretul pentru transport 2 cutii ( 20 bucati ) este de 100 lei Pretul pentru minim 3 cutii ( 30 bucati) se va calcula la bucata 3,66lei/buc  Pentru comenzi impreuna cu parchetul...

Pret 39,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 112

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR AMARETTI MEDIO BARLINEK

Recenzie(i): 0

Podea de stejar nobilă și rafinată de o culoare gri caldă. Caracterul său irepetabil este asigurat de desenul variat al lemnului. Utilizarea unei microfaze pe 4 laturi îi conferă un aspect modern, iar acoperirea cu ulei evidențiază naturalețea sa. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul...

Pret 196,65 lei Pret de baza 207,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 81

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR CARAMEL HERRINGBONE 110 BARLINEK

Recenzie(i): 0

Pardoseală de stejar cu caracteristici variate ale lemnului, subliniate într-un mod subtil. Desenul natural al inelelor și profunzimea culorii sunt evidențiate prin periaj, iar canelurile pe cele patru laturi îi subliniază caracterul puternic. Finisată cu un lac mat. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla...

Pret 213,75 lei Pret de baza 225,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 114

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR BANANA SONG GRANDE BARLINEK

Recenzie(i): 0

O pardoseală elegantă, vopsită în crem, cu o structură a lemnului de stejar deosebit de bogată și distinctă, obținută prin periaj. Marginile plăcilor sunt evidențiate prin caneluri pe toate cele 4 fețe și podeaua este finisată cu lac mat. Aspectul distinct este obținut cu nuanțe de culori variate care oferă o ambianță intrigantă. Produs disponibil doar pe...

Pret 211,85 lei Pret de baza 223,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 333

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR RAISINS MEDIO BARLINEK

Recenzie(i): 0

Parchet rustic cu inele de diferite forme, de culoarea lemnului de stejar. Este optic alungit datorită șanfrenării pe patru laturi. Caracterul său natural este pus în relief prin periere. Parchet finisat cu lac mat. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul din Romania sau 3-4 săptămâni in...

Pret 192,85 lei Pret de baza 203,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 263

Marca: Bona

Bona Laveta de praf din microfibre

Recenzie(i): 0

Laveta de praf Bona este o laveta pufoasa din microfibre. Atasata cu usurinta pe talpa Mopurilor Bona datorita benzilor Velcro, aceasta laveta de praf reprezinta o excelenta metoda de a colecta praful si firele de par inainte a curata parchetul cu detergent.

Pret 31,45 lei Pret de baza 37,00 lei
Mai multe
In stoc