ClickCease
  • -125,00 lei

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

369
Rating 

Adeziv versatil de înaltă performanţă pentru instalarea majorităţii tipurilor de pardoseli din lemn.

875,00 lei
750,00 lei Economiseste 125,00 lei
cu TVA
Cantitate

  •  Reputatie solida! Reputatie solida!
  • Livrare rapida si sigura! Livrare rapida si sigura!
  •  Peste 10 de experienta in domeniu! Peste 10 de experienta in domeniu!
Descriere

Bona Quantum si Bona Quantum T sunt, in conformitate cu norma ISO 17178, adezivi hard-elastic, pe baza de silan ce se pot folosi pentru instalarea unei largi game de pardoseli din lemn masive sau stratificate. Bona Quantum T are o vâscozitate mai ridicata si o fixare inițiala mai rapida. Echipat cu revoluționara tehnologie Titan, adezivul formează rapid legături încrucișate cu o foarte mare putere de fixare inițiala. Formula sa unica îmbina avantajele adezivului ”hard-elastic” si celui ”hard” intr-un singur produs. Rezultatul instalării este perfect iar podelele beneficiază de echilibru pe întreagă lor durata de viata. Mai mult, Bona Quantum se poate utiliza si ca bariera de umiditate pe placi sau sape de ciment cu o umiditate reziduala de pana la 5% sau 95%R.H.** Prin ușurința cu care se întinde, stabilitatea buna si profilul ”verde”, Bona Quantum devine adezivul Premium de lucrat zilnic. Bona Quantum ambalat in tubul ”salam” este perfect pentru aplicarea cu sistemul Bona Optispread.

• Legături puternice titan

• Șlefuirea podelei este posibila după 12 ore

• Bariera de umiditate integrata

• Utilizare multipla

• Rezistenta ridicata la forfecare

• Utilizare pe suprafețe mealice

BENEFICII CHEIE

•Tehnologie titan

•Barieră de umiditate încorporată

•Utilizare variată

•Rezistență foarte mare la forfecare

Pregătire suport

Stratul suport trebuie sa fie neted, complet uscat, curat si fara crapaturi sau alte defecte fizice. Suprafata trebuie sa fie usor texturata. Daca este necesar, trebuie sa indeplineasca cerintele standardelor locale sau ale codului de practica. Daca este necesar, se va pregati profesional suprafata pentru instalare. In mod obisnuit nu este necesara aplicarea unei amorse. Daca sapa este problematica, folosirea unei amorse precum Bona D501, R540 sau R590 o poate imbunatatii. Sapele denivelate se vor egaliza cu Bona H600, H610 (umplere goluri) sau H660.

Nota: Bona Quantum este compatibil cu pardoseli încălzite. Aceste pardoseli trebuie sa treacă protocolul de încălzire funcționala pentru uscarea suportului. In timpul instalării si trei zile după lipire, temperatura suportului nu trebuie sa depășească 25˚C! ** citirea umidității reziduale a suportului se va face in corelare cu standardele locale si codurile de practica (ex.: metoda ASTM F2170, BS8201:2011, TKB KRL, aparat CM)

Straturi suport compatibile:

•Sape de ciment (CT) conforme cu norma EN 13813

•Sape egalizate cu sape autonivelante (minim 2mm grosime, rezistente la migrarea plastifianților)

•Sape Calcium Sulfat (CA) conforme cu norma EN 13813

•Placi aglomerate (P4-P7), OSB 2 – OSB 4 bine fixate prin șuruburi

•Alte straturi suport uscate si “sanatoase”

•Sape Mastic Asfalt (AS) conforme cu norma EN 13813 si alte substraturi care sunt afectate de migrația plastifianților trebuisc protejate cu 1 strat de Bona R410 sau Bona R540

•Pe suprafețe metalice foarte bine curățate profund (deep clean). Contactați tehnicianul Bona pentru detalierea procesului.

Aplicare

Înainte de utilizarea adezivului următoarele condiții climatice trebuie sa fie îndeplinite (valori pentru Europa Centrala):

•Temperatura Aerului: min.18°C

•Temperatura suportului: min. 15°C ( cele cu sisteme de incalzire max.20°C)

•Umiditatea Aerului: max.70%

Daca este necesar, adezivul trebuie lăsat sa ajungă la temperatura ambientala din locație. După deschiderea capacului, îndepărtați folia de aluminiu si adezivul întărit de pe margine. Adezivul trebuie aplicat uniform folosind un șpaclu zimțat adecvat tipului si dimensiunii parchetului (vezi mai jos). Parchetul se așază pe patul de adeziv si se presează ferm pe durata timpului de deschidere, aprox. 40 minute. Aplicați doar cantitatea de adeziv pe care o puteți folosi in timpul de deschidere. Daca adezivul întins pe suport a început sa facă pojghița, îndepărtați adezivul si aplicați un strat nou. Daca adezivul iese printre lamele (si ar putea intra in contact cu finisajul) ștergeți-l cu atenție înainte de aplicarea finisajului. Umiditatea lemnului trebuie sa fie in acord cu condițiile si standardele locale. Citi cu atenție si instrucțiunile furnizate de producătorul parchetului. Atunci când Bona Quantum sau Quantum T sunt folosite ca si bariera de umiditate, este important sa aplicați o cantitate constanta folosind șpaclul Bona Trowel Plus. Media consumului ce trebuie calculat este de aprox.2-2,2Kg/m². Atenție, starea suprafeței poate influenta consumul. Este posibil doar pentru lamele de parchet cu nut si feder, triplu-stratificat sau masiv. Atunci când trebuie sa instalați elemente mai mici – precum dublu-stratificat – faceți un test si verificați daca este potrivita cantitatea de adeziv. Verificați ca întreaga suprafața a sapei sa fie acoperita cu adeziv si exista o pelicula unitara de adeziv. Umiditatea reziduala maxima pentru sape fără încălzire poate sa fie de 5%CM sau 95%R.H.**, iar pentru sape cu încălzire max. 4%CM sau 85%R.H.**

NOTA: Bona Quantum si Quantum T nu previn deteriorări provocate de umiditatea provenita de deasupra sau din zona latarela a podelei ( scurgeri de apa, bălti, capilaritate hidrostatica, etc) si nici nu elimina alte probleme de umiditate si instalare precum aclimatizarea improprie a lemnului sau condițiile de temperatura si umiditate din locul instalării.

Consum

Parchet mozaic

Consum: aprox. 850g/m², Șpaclu Bona 850F sau 850G

Parchet pre finisat dublu-stratificat

Consum: aprox. 1000 g/m²,Spaclu Bona 1000F sau 1000G

22mm lamele masiv

23mm industrial

Prefinisat triplu-stratificat

Consum: aprox. 1250 g/m², Șpaclu Bona 1250F sau 1250G

22mm dușumea masiv

Consum: aprox. 1500 g/m², Șpaclu Bona 1500 F sau 1500G

Bona Trowel Plus

Consum de aprox. 2 – 2,2kg/m² atunci cand se aplica ca si bariera de umiditate, depinzând si de condiția suportului.

(F = fin, G = grosier)

Utilizați un șpaclu fin pentru element mici de lemn / suport neted si un șpaclu grosier pentru elemente mari de lemn si /sau suport mai puțin neted chiar denivelat. Consumul de adeziv in timpul aplicării cu Bona Optispread depinde in mare măsura de viteza de deplasare si presiunea setata. Vedeți manualul mașinii.

Tratare suprafața

Șlefuirea suprafeței se poate face după 12 ore. Trafic pietonal ușor este posibil după 4 - 6 ore. După 24 de ore podeaua poate prelua încărcare si stres complet sau se poate aplica finisaj daca este nevoie. Timpul de maturizare depinde de tipul de parchet, gradul de absorbanta al suportului si de condițiile climatice.

Detalii
369

Fisa tehnica

Incalzire in pardoseala
DA
Ce lipim?
Parchet stratificat
Ce lipim?
Parchet masiv
Tip adeziv
Monocomponent
Tip produs
Adeziv
Tip ambalaj
Galeata
Greutate
15
PDF
Descarcari
Recenzii

Scrie-ti recenzia

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

Bona Adeziv parchet silanic mono-component QUANTUM 15KG

Adeziv versatil de înaltă performanţă pentru instalarea majorităţii tipurilor de pardoseli din lemn.

Scrie-ti recenzia
16 alte produse in aceeasi categorie:

Referinta: 238

Marca: Bona

Bona Ulei parchet bi-component Craft Oil 2K 1,25L

Recenzie(i): 0

Performanță, flexibilitate și design - aspect șarmant și senzație tactilă specifică podelei uleiate, plus protecția lacului. Bona 2K Oil are o formulă unică, pe bază de uleiuri din plante, caracterizat printr-un timp accelerat de uscare și o îmbunătățită protecție la uzură. Funcționează perfect cu o mare varietate de specii de lemn inclusiv dintre cele...

Pret 340,00 lei Pret de baza 364,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Arbiton

Parchet SPC ARBITON LIBERAL LEONARD OAK CL156 1220×229 mm

Recenzie(i): 0

Colecția SPC ARBITON LIBERAL oferă un design scandinav, adică o paletă de culori calde, naturale, care se vor potrivi perfect cu aproape orice interior. Aceasta oferă și siguranță prin o garanție de 15 ani care vă va oferi o liniște maximă. Dimensiune: 229 x 1220 mm Colecție: Liberal Culoare: STEJAR LEONARD Clasă de trafic: 23, 32 Tehnologia pentru...

Pret 148,50 lei Pret de baza 165,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 110

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT FRASIN HAZELNUT GRANDE BARLINEK

Recenzie(i): 0

O paroseală din lemn de frasin natural și colorată în maro deschis, cu o textură distinctivă. Frumusețea lemnului a fost accentuată de procesul de periere și de uleiurile naturale. Marginile plăcilor sunt alungite optic prin intermediul canelurilor pe toate cele 4 fețe. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se...

Pret 235,60 lei Pret de baza 248,00 lei
Mai multe
In stoc

PLINTA LEMN TRIPLUSTRATIFICAT BARLINEK P61 STEJAR TENDER

Recenzie(i): 0

COD CATALOG: P6101352A Produsul  este disponibil doar la comanda Comanda minima este de o cutie (10 bucati)  Pretul pentru transport o cutie ( 10 bucati ) este de 92 lei  Pretul pentru transport 2 cutii ( 20 bucati ) este de 100 lei Pretul pentru minim 3 cutii ( 30 bucati) se va calcula la bucata 3,66lei/buc  Pentru comenzi impreuna cu parchetul...

Pret 68,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 54

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT FRASIN PLATINIUM MOLTI BARLINEK

Recenzie(i): 0

Parchet triplu stratificat din frasin cu nuanţe de gri și structura lemnului subliniată. Parchetul este protejat suplimentar cu lac mat. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul din Romania sau 5-20 săptămâni in cazul in care este pe stoc doar in Polonia .

Pret 188,10 lei Pret de baza 198,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Arbiton

Parchet SPC Arbiton Amaron Wood STEJAR GRANTS

Recenzie(i): 1

Pardoseala SPC Arbiton este o combinație inovativa intre roca minerala si cei mai avansați polimeri. Dimensiune: 229 x 1511 mm Colecție: Amaron Wood Culoare: STEJAR GRANTS Clasă de trafic: 23, 33, 42 Tehnologia pentru sistemul clic: 5G ASIGURAM MONTAJ (peste 15 ani experienta in domeniul montajului si finisarii parchetului)

Pret 162,00 lei Pret de baza 180,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 97

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR EXCITE SENSES BARLINEK

Recenzie(i): 0

Un aranjament deosebit de elegant în stil scandinav. Semineul încălzește interiorul, iar cantitatea minimă de mobilier și accesorii cu forme simple intensifică impresia de spațiu. Rolul principal in interior este jucat de pardoseala Stejar EXCITE, a carui model distinct determina atmosfera camerei. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1...

Pret 300,20 lei Pret de baza 316,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 119

Marca: Barlinek

PARCHET TRIPLUSTRATIFICAT STEJAR CHEESECAKE GRANDE BARLINEK

Recenzie(i): 0

Parchet triplu stratificat de stejar băiţuit într-o nuanta de crem. Înnobilat prin procesul de periere care a scos în evidență desenul natural al inelelor. Produs disponibil doar pe comanda. Comanda poate dura 1 săptămâna daca produsul se afla pe stoc la depozitul din Romania sau 3-4 săptămâni in cazul in care este pe stoc doar in Polonia .

Pret 266,95 lei Pret de baza 281,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 167

Marca: Egger

PARCHET LAMINAT EGGER EPL107N CREAM HAMILTON OAK 8MM/CLASA 32

Recenzie(i): 0

Stejar Hamilton creme este un aspect simplu de stejar, de culoare deschisă. Pardoseala laminată Egger PRO este de înaltă calitate, în tendințe și ecologică. Datorită caracteristicii reținute a lemnului de stejar de culoare deschisă, pardoseala are un efect prietenos și este adecvată în mod ideal pentru amenajarea spațiilor de locuit în stilul mansardelor.

Mai multe
In stoc

Referinta: 228

Marca: Bona

Bona Rasina/Amorsa mono-componenta pentru sapa R540 6KG

Recenzie(i): 1

Amorsă multifuncțională/membrană hidroizolatoare atât pentru șape absorbante cât și pentru cele neabsorbante. Poate fi utilizat pentru hidroizolarea suportului de beton  sau pe bază de ciment, cu umiditate de până la 4 CM%. Compatibil cu adezivii Bona Silan și PU.

Pret 600,00 lei Pret de baza 735,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Decolux

PLINTA DURO-POLIMER DSK-6011

Recenzie(i): 0

Transportul este gratuit in Bucuresti , pentru livrari in tara transportul va fi calculat in functie de bucati , kg si zona unde va fi livrare . Profil decorativ din duro-polimer, gata finisat, rezistent la șocuri, foc, umezeala. Profilele au aplicate un film de PVC care le mărește rezistenta la lovituri, zgârieturi, degradare. Profilele  sunt potrivite...

Pret 40,00 lei
Mai multe
In stoc

Marca: Barlinek

PLINTA LEMN TRIPLUSTRATIFICAT BARLINEK P20 FRASIN LAC ALB

Recenzie(i): 0

COD CATALOG : P2002031A Produsul  este disponibil doar la comanda Comanda minima este de o cutie (10 bucati)  Pretul pentru transport o cutie ( 10 bucati ) este de 92 lei  Pretul pentru transport 2 cutii ( 20 bucati ) este de 100 lei Pretul pentru minim 3 cutii ( 30 bucati) se va calcula la bucata 3,66lei/buc  Pentru comenzi impreuna cu parchetul...

Pret 36,00 lei
Mai multe
In stoc