ClickCease
  • -15%

Bona Lac parchet bi-component TRAFFIC HD 4.54L

247
Rating 

Finisajul cel mai dur și cu cea mai rapidă uscare din lume pentru podele din lemn expuse uzurii extreme, care permit reluarea traficului integral în numai 12 ore. Utilizat în hoteluri, restaurante și aeroporturi din întreaga lume, unde este esențial ca timpii de nefuncționare să fie scurți. Pe bază de apă și cu conținut scăzut de COV și miros redus. Nu se îngălbenește.

Grad de luciu
903,67 lei
768,12 lei Salveaza 15%
cu TVA
Cantitate

  •  Reputatie solida! Reputatie solida!
  • Livrare rapida si sigura! Livrare rapida si sigura!
  •  Peste 10 de experienta in domeniu! Peste 10 de experienta in domeniu!
Descriere

Bona Traffic HD este un lac pe baza de apa bi-component, 100% poliuretanic, destinat tratarii pardoselilor din lemn din spatiile publice si a celor supuse uzurii foarte intense si care se pot da in exploatare dupa doar 12 ore. Se foloseste in hoteluri, restaurante si aeroporturi din intreaga lume, acolo unde este necesar un timp foarte redus de executie. Este transparent si nu are efect de ingalbenire.

•Cel mai inalt nivel de protectie, durabilitate si viteza de lucru

•Permite exploatarea completa a podelei dupa 12 ore

•Sigur si usor de aplicat

•Certificat Greenguard GOLD pentru emisii foarte reduse. Recomandat pentru scoli si gradinite.

•Clasificat EC1R Plus pentru emisii foarte reduse ( standardul cel mai strict din industrie privind emisiile in aerul din interiorul cladirii)

•Continut foarte redus de solventi (VOC) 5%<

•Indeplineste norma EN 14904:2006 (rezistenta la alunecare conforma salilor de sport

BENEFICII CHEIE

•Rapiditate si durabilitate fara egal 

•Permite trafic complet in doar 12 ore

•Aplicare sigura si usoara

•Miros foarte redus si nerespingator

•Certificat Greenguard Gold pentru emisii chimice foarte reduse. Recomandat pentru scoli si gradinite.

•Clasificat EC1R Plus pentru emisii foarte reduse (cel mai drastic standard pentru emisii in spatii inchise)

•VOC <5%

Pregatire

Inainte de aplicare, suprafata trebuie tratata cu un grund pe baza de apa Bona. Asigurati-va ca suprafata este aclimatizata, slefuita bine, uscata si necontaminata cu praf, ulei, ceara sau alti agenti de contaminare. Inainte de utilizare asteptati ca lacul si intaritorul sa ajunga la aceeasi temperatura ambientala, inserati filtrul si agitati foarte bine recipientul. Conditiile optime de aplicare sunt: 18-25°C si 30-60% umiditate relativa aer. Temperatura ridicata si umiditatea scazuta reduc timpul de uscare, iar temperatura scazuta si umiditatea ridicata prelungesc timpul de uscare. Temperatura minima de utilizare este 13°C.Pregatirea suprafetelor anterior lacuite Bona Traffic HD are in general o foarte buna aderenta pe suprafetele prefinisate din fabrica si a celor deja lacuite, dar suprafata trebuie cu atentie sa fie spalata si usor slefuita inainte de relacuire. Cititi instructiunile separate privind relacuirea.

Scheme de aplicare

Peste lemnul crud:                                                            Suprafete lacuite anterior:

1 x Grund Bona sau ulei Bona Craft Oil 2K                           Curatare & slefuire medie

2 x Bona Traffic HD                                                            1-2 x Bona Traffic HD

Observatie: Nu este recomandata aplicarea a mai mult de 2 straturi de finisaj (grund /lac) intr-o singura zi, datorita riscului de suprasaturare a lemnului cu umezeala. Asigurati o buna ventilare in timpul uscarii. Conditiile de uscare inadecvate pot conduce la o pelicula slabita si cu aderenta precara.

Aplicare

1.Agitati recipientul de Traffic HD si adaugati continutul unei sticlute de Intaritor Traffic HD;Imediat agitati amestecul timp de 1 minut si apoi introduceti filtrul. Daca mixati cantitati mai mic de lac folositi un alt recipient pentru amestec. Unui litru de lac ii corespunde 1 parte de intaritor. 2L de lac se vor mixa cu 2 parti intaritor s.a.m.d.p. Amestecul de lac si intaritor trebuie folosit

imediat sau in maxim 4 ore.

2.Aplicati lacul utilizand o Rola Bona. Rolutiti cu o miscare neteda si continua perpendicular pe fibra si apoi in lungimea fibrei, evitand acumularile de produs. Pentru evitarea urmelor de suprapunere, intotdeauna pastrati “ude” marginile sectiunilor finisate. Inainte de aplicarea urmatorului strat de lac, lasati sa se usuce foarte bine. Luati in calcul o prelungire a timpului de uscare cu fiecare strat de lac nou aplicat.

3.Daca este necesar, efectuati o slefuire usoara cu plasa sau Sistem Bona Scrad (pad maro si aripioare) granulatie 150 inaintea aplicarii ultimului strat de lac.

Nota: Daca au trecut mai mult de 24 ore de la aplicarea stratului anterior de lac, atunci slefuirea intermediara este necesara intotdeauna. Suprafata poate prelua traficul usor dupa aprox. 8 ore de la ultima aplicare, si poate fi supusa uzului deplin dupa 12 de ore. Lasati suprafata sa se usuce minim 3 zile inainte de a o acoperi cu covoare. In acest timp evitati plasarea obiectelor grele si curatarea cu mop umed. 

Intretinere

Curatati pardoseala utilizand Bona Cleaner sau Bona Wood Floor Cleaner si laveta din microfibre.Pentru mentenanta si prelungirea duratei de viata pe o foarte lunga perioada, podeaua se poate refinisa prin aplicarea unui strat aditional de lac la anumite intervale de timp.Frecventa acestei operatiuni de poate diminua prin aplicarea periodica de Bona Freshen Up sau Bona Tratament de parchet (Refresher). Astfel se reda stralucirea unei podele mohorate si permite aplicarea ulterioara a unui nou strat de lac fara se fie necesara slefuirea pana la lemnul curat.

Detalii
247

Fisa tehnica

Aspect
intensificare fibrei
Esenta lemn
exotic
Tip produs
Lac
Cantitate
4.54 L
Utilizare
Interior
Suprafata lucru
Lemn
Pregatirea prealabila a suprafetei
Da
Culoare
Transparent-incolor
Tip vopsea
Pe baza de apa
Tip vopsea
Poliuretanica
Tip pregatire
Grunduire

Referinte specifice

ean13
7312792253308
Recenzii

Scrie-ti recenzia

Bona Lac parchet bi-component TRAFFIC HD 4.54L

Bona Lac parchet bi-component TRAFFIC HD 4.54L

Finisajul cel mai dur și cu cea mai rapidă uscare din lume pentru podele din lemn expuse uzurii extreme, care permit reluarea traficului integral în numai 12 ore. Utilizat în hoteluri, restaurante și aeroporturi din întreaga lume, unde este esențial ca timpii de nefuncționare să fie scurți. Pe bază de apă și cu conținut scăzut de COV și miros redus. Nu se îngălbenește.

Scrie-ti recenzia
4 alte produse in aceeasi categorie:

Referinta: 244

Marca: Bona

Bona Lac parchet mono-component MEGA 1L

Recenzie(i): 0

Formula inovatoare Bona Mega ofera performanta bi-componenta intr-un produs mono-component, conferind o protectie superioara impotriva lichidelor varsate accidental si a urmelor de frecare.Nu este necesară amestecarea, folosiți direct din flacon. Bona Mega este versatil si ideal pentru parchetul din birouri, magazine mici, camere de hotel si altele...

Pret 109,65 lei Pret de baza 129,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 245

Marca: Bona

Bona Lac parchet mono-component MEGA 5L

Recenzie(i): 0

Formula inovatoare Bona Mega ofera performanta bi-componenta intr-un produs mono-component, conferind o protectie superioara impotriva lichidelor varsate accidental si a urmelor de frecare.Nu este necesară amestecarea, folosiți direct din flacon. Bona Mega este versatil si ideal pentru parchetul din birouri, magazine mici, camere de hotel si altele...

Pret 505,75 lei Pret de baza 595,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 248

Marca: Saicos

Saicos Lac parchet bi-component Multi Top 4.55L

Recenzie(i): 0

Ecoline MultiTop este un lac monocomponent poliuretanic pe baza de apa pentru traffic normal si intens.Este parte a unui system de lacuire special dezvoltat pentru lemn si bambus si pentru mobilier cu suprafete folosite intens.Folosind suplimente diferite, diversitatea metodelor de lacuire este aproape infinita. Anti-alunecare R 9.

Pret 342,00 lei Pret de baza 456,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 246

Marca: Bona

Bona Lac parchet bi-component TRAFFIC 4.54L

Recenzie(i): 0

Finisaj cu durabilitate excelenta si performanta fiabila pe podele de lemn din locatii publice cu trafic foarte ridicat. Se aplica cu usurinta si pe suprafete mari si este usor de intretinut. Poate fi folosit pentru finisarea lemnului netratat sau a parchetului prefinisat.

Pret 698,45 lei Pret de baza 821,70 lei
Mai multe
In stoc