ClickCease
  • -15%

Saicos Ulei parchet Gound Oil 0.75L

239
Rating 

Pentru o suprafata frumoasa cu aspect natural -Ecoline Oil Ground coat este parte a sistemului dezvoltat pentru tratarea lemnului , a pardoselilor din lemn si bambus si a mobilierul folosit intens. Produsul nu este daunator sanatatii, este respirabil si in conformitate cu standardele de emisii VOC din 2010 pentru produse ecologice. Este rezistent la umezeala conform DIN53160T.

Culoare
256,00 lei
217,60 lei Salveaza 15%
cu TVA
Cantitate

  •  Reputatie solida! Reputatie solida!
  • Livrare rapida si sigura! Livrare rapida si sigura!
  •  Peste 10 de experienta in domeniu! Peste 10 de experienta in domeniu!
Descriere

Toate culorile se pot mixa intre ele. Daca aveti recipienti din loturi diferite trebuie amestecati intre ei inainte de folosire.Culoarea rezultata depinde de diferiti factori : in afara de specia de lemn si calitatea slefuirii este cruciala. Recomandam sa faceti o proba exact pe lemnul care urmeaza a fi tratat , ca sa previzualizati rezultatul fInal ( in conf.cu DIN18356 GERMANIA)

Domenii de aplicare 

Pentru toate tipurile de lemn ,pardoseala din pluta, pardoseli din bambus ( parchet masiv, parchet multilamelar , parchet stratificat) si suprafete din interiorul locuintei. Deci, este adecvat pentru aplicarea pe lemn masiv, exotic si termotratat.

Pregatire 

Suprafata lemnului trebuie sa fie uscata si curata ( umiditate maxima 12%) , orice urma de lac sau de vopsea trebuie indepartata prin slefuire.Se slefuieste suprafata foarte bine. Ultima slefuire se face cu  plasa abraziva sau abrazive cu  granulatie 120-150, la fel si pe margini.Indepartati praful foarte bine cu o carpa sau aspirator.

Aplicare

Amestecati bine si nu diluati. Suprafata poate fi umezita in prealabil folosirii Ecoline ground coat pentru a obtine o nuanta mai intensa si mai uniforma. In caul umezirii cu apa, pentru a evita sa apara diferente de culoare ,opertiunea  trebuie facuta pe  toata suprafata in acelasi timp.Operatiunea trebuie facuta imediat inainte de aplicarea grundului.Se asteapta ca suprafata sa se usuce complet din punct de vedere optic si apoi se aplica grundul.In cazul umezirii parchetului nuanta va fi mai intensa. Va rugam sa dati un strat  de proba! Aplicati in strat subtire cu  spatula chit/grund. 

Consum :  aprox. 15g/mp depinzand de tipul de lemn ( va rugam sa calculati cu un consum mai ridicat in cazul umezirii lemnului . Dupa maxim 30 de minute, intrati cu bufferul cu padul alb si uniformizat suprafata pana dispar urmele. Va rugam sa contactati vanzatorul in cazul parchetului cu bizot.

Numar de straturi aplicate  

1x Ecoline Oil Ground Coat

Strat final:Ecoline Oil Ground Coat  este un grund si necesita o aplicare de strat final. Ca si strat final puteti folosi :

• SAICOS Premium Hardwax-Oil

• Ecoline MultiTop -sistemul de lacuri

Va rugam sa consultati fisele tehnice pentru produsele enumerate. Acest produs poate fi folosit cu masini. Pentru mai multe informatii contactati vanzatorul.

Temperatura optima de procesare : intre 8 si 35 gr C

» pentru lemn , pluta si pardoseli din bambus

» bazat pe uleiuri naturale

» uscare oxidativa

Acoperire/ litru : approx. 65 m2

Acoperirea depinde de specia si structura lemnului.

Timp de uscare : Aproximativ   8 – 10 ore (depinde de  temperatura si umiditatea aerului).

Uscare oxidativa  – aerisiti bine inainte si dupa aplicare pentru a obtine o buna circulare a aerului.

Este necesara slefuirea suprafetei cu un monodisc sau multi-disc ( pad verde) dupa uscarea completa a grundului, daca suprafata va fi lacuita cu Ecoline Multitop .

Curatarea uneltelor : cu  SAICOS Brush Cleaner

Depozitare : cel putin 5  ani in recipient inchis etans. Produsul lichid nu ingheata. In caz de inghet, lasati la temperatura camerei cateva ore si amestecati bine.

Proprietati:

Densitate : 0.94 - 1.31 g/cm3

Vascozitate : 110 - 155 seconds, 4 mm cup, DIN 53211

Miros : miros slab , inodor dupa uscare

Inflamabilitate : > 61 °C cf. DIN 53213

Instructiuni de siguranta  – Primul ajutor : A nu se lasa la indemana copiilor.Nu depozitati in recipienti destinati mancarurilor, bauturilor sau alti recipienti folositi pentru produse alimentare. Spalati imediat orice produs – scufundati carpele in apa sau depozitati in recipient metalic fara aer ( pericol de combustie). Stratul uscat se incadreaza in normele de inflamabilitate cf normelor europene in vigoare EN135019 ( DIN 4102 B2 ).

Detalii
239

Fisa tehnica

Ce tratam?
parchet
Cantitate
0.75 l
Utilizare
Interior
Tip produs
Ulei
Suprafata lucru
Lemn
Pregatirea prealabila a suprafetei
Nu
Culoare
Colorat
Tip vopsea
Pe baza de ulei
Tip pregatire
Fara pregatire

Referinte specifice

ean13
4250113320137
Recenzii

Scrie-ti recenzia

Saicos Ulei parchet Gound Oil 0.75L

Saicos Ulei parchet Gound Oil 0.75L

Pentru o suprafata frumoasa cu aspect natural -Ecoline Oil Ground coat este parte a sistemului dezvoltat pentru tratarea lemnului , a pardoselilor din lemn si bambus si a mobilierul folosit intens. Produsul nu este daunator sanatatii, este respirabil si in conformitate cu standardele de emisii VOC din 2010 pentru produse ecologice. Este rezistent la umezeala conform DIN53160T.

Scrie-ti recenzia
7 alte produse in aceeasi categorie:

Referinta: 239

Marca: Saicos

Saicos Ulei parchet Gound Oil 0.75L

Recenzie(i): 0

Pentru o suprafata frumoasa cu aspect natural -Ecoline Oil Ground coat este parte a sistemului dezvoltat pentru tratarea lemnului , a pardoselilor din lemn si bambus si a mobilierul folosit intens. Produsul nu este daunator sanatatii, este respirabil si in conformitate cu standardele de emisii VOC din 2010 pentru produse ecologice. Este rezistent la...

Pret 217,60 lei Pret de baza 256,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 234

Marca: Bona

Bona Ulei tratare terase deck din lemn 2.5L

Recenzie(i): 0

Bona Decking Oil este un amestec concentrat de uleiuri vegetale, modificate pentru impregnarea superioară și protecția îndelungată a pardoselilor și altor construcții exterioare din lemn. Acesta îmbunătăţeşte fibra naturală a lemnului, protejându-l, în același timp, împotriva pătrunderii umezelii şi reducând posibilitatea fisurării și deformării lemnului.

Pret 297,50 lei Pret de baza 350,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 236

Marca: Saicos

Saicos Ulei tratare terase deck din lemn 0.75L

Recenzie(i): 0

SAICOS Special Wood Oil protejeaza si mentine naturaletea lemnului : uleiurile naturale din plante patrund adanc in lemn , mentinandu-l sanatos si elastic si protejand suprafata de intemperii .Rezistet la umezeala si transpiratie confirm . DIN 53160 T.1+2. DIN EN 71T.3. Anti alunecare R9.

Pret 107,10 lei Pret de baza 126,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 242

Marca: Saicos

Saicos Ulei-Ceara Parchet HadwaxOil 2.5L

Recenzie(i): 0

Finisaj care lasa suprafata sa respire bazat pe uleiuri naturale din plante ( uleiuri si ceruri ), special create pentru toate tipurile de pardoseli din lemn ( conform DIN18336 german ) si pentru pardoselile din pluta. Permite lemnului sa respire si regleaza umiditatatea acestuia. Reduce dilatarea   lemnului. Penetreaza adanc in suprafata lemnului si...

Pret 412,25 lei Pret de baza 485,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 240

Marca: Saicos

Saicos Ulei-Ceara parchet HardwaxOil 0.75L

Recenzie(i): 0

Finisaj care lasa suprafata sa respire bazat pe uleiuri naturale din plante ( uleiuri si ceruri ), special create pentru toate tipurile de pardoseli din lemn ( conform DIN18336 german ) si pentru pardoselile din pluta. Permite lemnului sa respire si regleaza umiditatatea acestuia. Reduce dilatarea   lemnului. Penetreaza adanc in suprafata lemnului si...

Pret 133,45 lei Pret de baza 157,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 238

Marca: Bona

Bona Ulei parchet bi-component Craft Oil 2K 1,25L

Recenzie(i): 0

Performanță, flexibilitate și design - aspect șarmant și senzație tactilă specifică podelei uleiate, plus protecția lacului. Bona 2K Oil are o formulă unică, pe bază de uleiuri din plante, caracterizat printr-un timp accelerat de uscare și o îmbunătățită protecție la uzură. Funcționează perfect cu o mare varietate de specii de lemn inclusiv dintre cele...

Pret 281,35 lei Pret de baza 331,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 237

Marca: Bona

Bona Ulei parchet Craft Oil 1K 2.5L

Recenzie(i): 0

Ulei profesional pentru lemn cu proprietăți de saturație excelente, ce oferă protecție în profunzime împotriva uzurii, substanțelor chimice și umezelii. Datorită conținutului ridicat de ulei și proprietăților remarcabile de penetrare, este necesară, de obicei, o singură aplicare, ceea ce face tratamentul suprafeței să fie simplu și rapid. La fel de...

Pret 476,85 lei Pret de baza 561,00 lei
Mai multe
In stoc