ClickCease
  • -15%

Saicos Ulei-Ceara Parchet HadwaxOil 2.5L

242
Rating 

Finisaj care lasa suprafata sa respire bazat pe uleiuri naturale din plante ( uleiuri si ceruri ), special create pentru toate tipurile de pardoseli din lemn ( conform DIN18336 german ) si pentru pardoselile din pluta. Permite lemnului sa respire si regleaza umiditatatea acestuia. Reduce dilatarea   lemnului. Penetreaza adanc in suprafata lemnului si ofera durabilitate indelungata.Protejeaza in mod natural , este extrem de durabil si rezistent. Grade de luciu : Ultra matt, Matt, Satin matt si High gloss-  suprafete rezistente la trafic intens , apa si murdarie . Rezistent la chimicalele casnice cum ar fi cafeaua, vinul sau sucul de fructe ( conform cu DIN 48861-C german ) Suprafetele tratate cu SAICOS Premium Hardwax-Oil sunt usor de curatat , intretinut si renovat.

Grad de luciu
485,00 lei
412,25 lei Salveaza 15%
cu TVA
Cantitate

  •  Reputatie solida! Reputatie solida!
  • Livrare rapida si sigura! Livrare rapida si sigura!
  •  Peste 10 de experienta in domeniu! Peste 10 de experienta in domeniu!
Descriere

Toate culorile se pot mixa intre ele . Daca recipientii sunt din loturi diferite , mixati-le intre ele  inainte de folosire . Culoarea finala depinde de cativa factori: pe langa specia  lemnului si caliatea slefuirii este cruciala. Recomandam o aplicare-test pe lemnul original ca sa obtinem mostra cat mai exacta a rezultatului final  (conform normei germane  DIN 18356).

»uscare rapida  - finisare complete intr-o singura zi

»incolor si colorat 

»tratament natural pentru orice suprafata din lemn si pluta , mese, blaturi si alte suprafete din lemn 

»simplu - economic

»uscare oxidativa

Domenii de aplicare :

Toate tipurile de parchet de interior : parchet , parchet masiv, multilamelar, lemn furniruit

Toate tipuri de pardoseli din pluta : parchet ,placi de pluta …

De asemenea pentru alte tipuri de pardoseli din lemn pentru folosire intensa : blaturi si blaturi de mese , mobila si alte tipuri de lemn de interior– de semenea recomadat pentru jucarii si alte obiecte din lemn . Ideal de folosit in incaperi cu umiditate ridicata cum ar fi baile si buatariile .

Pregatire: Suprafata lemnului trebuie sa fie uscata si curata  (umidit.max. 12 %). Orice urma de vopsea sau lac trebuie indepartata  (slefuire finala cu granulatie 120-150). Indepartati praful foarte bine dupa slefuire . Suprafetele pretratate cu ulei sau ceara nu necesita slefuire ( curatare cu Ecoline Magic  Cleaner)  cu exceptia lemnului care este extrem de imbatranit. Tratati anterior lemnul care tinde sa faca pete albastre. In camera cu umiditate mare ( pin si alte specii de lemn moale, in bucatarii si in bai cu Saicos Wood Impregnation biocidefree .

Nota : SAICOS Premium Hardwax-Oil poate fi folosit cu  aditivul  UV Protection sau Anti-Slip R10 sau Hardener 2K –sau optional cu 2-3 aditivi. Un aditiv pe recipient . Aditivi pentru 3310 ultramatt, 3310 ultramatt Plus, 3305 matt, 3200 satin matt, 3035 high gloss: 3240 Anti Slip R10, 3241 fire Protection. 3242 UV protection,3243 Hardener 2k .

Numarul de straturi necesare 

Lemn netratat : 2 straturi  (tratarea in prealabil nu este necesara ).

Reconditionare: 1 strat este de obicei suficient.

Primul strat : Aplicati uniform  in strat subtire.

Nota pentru 3310: Dupa aplicarea primului strat, pete able pot aparea in zonele cu noduri , acetsea nu vor mai fi vizibile dupa aplicarea celui de-al doilea strat .

AL 2 lea strat : Aplicati uniform  in strat subtire.

Nota pentru  3299: folositi doar ca grund , stratul final trebuie sa fie  3200 sau 3035.

Aplicare pe surafete din pluta : Aplicati cu rola sau pensula.   Uleiul se va absorbi rapid , applicati primul strat subtire si indepartati surplusul cu spatula.

Temperatura optima de procesare : intre  8 °C si 35 °C

Acoperire pe litru : approx. 14 m2 (2 straturi ) Consuul depinde de specia de lemn si structura acestuia. Consumul pe pardoselile din pluta poate fii mai mare depinzand de tipul de pluta.

Timp de uscare : min. 3 - 5 ore (depinde de temperatura si umiditate ). Uscare la atingere dupa approx. 4 ore.

Uscare complete a suprafetei dupa  approx. 4 - 5 zile .  Uscare oxidativa – ventilati bine incaperile in timpul si dupa aplicarea produsului.Timp de uscare pt pardoseli din pluta : min. 6 - 10 ore (depinde de temperatura si umiditate). Uscare oxidative  – tineti ferestrele deschise in timupul si dupa aplicare pentru a asigura o buna circulatie a aerului . Indepartati excesul cu o carpa absorbanta si uniformizati cu un pad alb . Uscare- cum este descries mai sus.

Instructiuni de siguranta  – Prim ajutor 

A nu se lasa la indemana copiilor . Nu depozitati in recipient pentru mancare , bauturi  sau alti recipient destinati alimentelor. Spalati produsele folosite -scufundati in apa carpele folosite sau depozitati in recipient metallic  inchis etans  (pericol de auto-aprindere ). Stratul uscat este normal inflamabil conform  normelor europene EN 13501 (DIN 4102 B2).

Detalii
242

Fisa tehnica

Ce tratam?
parchet
Cantitate
2.5 l
Utilizare
Interior
Tip produs
Ulei
Suprafata lucru
Lemn
Pregatirea prealabila a suprafetei
Nu
Culoare
Colorat
Culoare
Natural
Tip vopsea
Pe baza de ulei
Tip pregatire
Fara pregatire

Referinte specifice

ean13
4250113313559
Recenzii

Scrie-ti recenzia

Saicos Ulei-Ceara Parchet HadwaxOil 2.5L

Saicos Ulei-Ceara Parchet HadwaxOil 2.5L

Finisaj care lasa suprafata sa respire bazat pe uleiuri naturale din plante ( uleiuri si ceruri ), special create pentru toate tipurile de pardoseli din lemn ( conform DIN18336 german ) si pentru pardoselile din pluta. Permite lemnului sa respire si regleaza umiditatatea acestuia. Reduce dilatarea   lemnului. Penetreaza adanc in suprafata lemnului si ofera durabilitate indelungata.Protejeaza in mod natural , este extrem de durabil si rezistent. Grade de luciu : Ultra matt, Matt, Satin matt si High gloss-  suprafete rezistente la trafic intens , apa si murdarie . Rezistent la chimicalele casnice cum ar fi cafeaua, vinul sau sucul de fructe ( conform cu DIN 48861-C german ) Suprafetele tratate cu SAICOS Premium Hardwax-Oil sunt usor de curatat , intretinut si renovat.

Scrie-ti recenzia
6 alte produse in aceeasi categorie:

Referinta: 239

Marca: Saicos

Saicos Ulei parchet Gound Oil 0.75L

Recenzie(i): 0

Pentru o suprafata frumoasa cu aspect natural -Ecoline Oil Ground coat este parte a sistemului dezvoltat pentru tratarea lemnului , a pardoselilor din lemn si bambus si a mobilierul folosit intens. Produsul nu este daunator sanatatii, este respirabil si in conformitate cu standardele de emisii VOC din 2010 pentru produse ecologice. Este rezistent la...

Pret 217,60 lei Pret de baza 256,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 240

Marca: Saicos

Saicos Ulei-Ceara parchet HardwaxOil 0.75L

Recenzie(i): 0

Finisaj care lasa suprafata sa respire bazat pe uleiuri naturale din plante ( uleiuri si ceruri ), special create pentru toate tipurile de pardoseli din lemn ( conform DIN18336 german ) si pentru pardoselile din pluta. Permite lemnului sa respire si regleaza umiditatatea acestuia. Reduce dilatarea   lemnului. Penetreaza adanc in suprafata lemnului si...

Pret 133,45 lei Pret de baza 157,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 237

Marca: Bona

Bona Ulei parchet Craft Oil 1K 2.5L

Recenzie(i): 0

Ulei profesional pentru lemn cu proprietăți de saturație excelente, ce oferă protecție în profunzime împotriva uzurii, substanțelor chimice și umezelii. Datorită conținutului ridicat de ulei și proprietăților remarcabile de penetrare, este necesară, de obicei, o singură aplicare, ceea ce face tratamentul suprafeței să fie simplu și rapid. La fel de...

Pret 476,85 lei Pret de baza 561,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 236

Marca: Saicos

Saicos Ulei tratare terase deck din lemn 0.75L

Recenzie(i): 0

SAICOS Special Wood Oil protejeaza si mentine naturaletea lemnului : uleiurile naturale din plante patrund adanc in lemn , mentinandu-l sanatos si elastic si protejand suprafata de intemperii .Rezistet la umezeala si transpiratie confirm . DIN 53160 T.1+2. DIN EN 71T.3. Anti alunecare R9.

Pret 107,10 lei Pret de baza 126,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 234

Marca: Bona

Bona Ulei tratare terase deck din lemn 2.5L

Recenzie(i): 0

Bona Decking Oil este un amestec concentrat de uleiuri vegetale, modificate pentru impregnarea superioară și protecția îndelungată a pardoselilor și altor construcții exterioare din lemn. Acesta îmbunătăţeşte fibra naturală a lemnului, protejându-l, în același timp, împotriva pătrunderii umezelii şi reducând posibilitatea fisurării și deformării lemnului.

Pret 297,50 lei Pret de baza 350,00 lei
Mai multe
In stoc

Referinta: 238

Marca: Bona

Bona Ulei parchet bi-component Craft Oil 2K 1,25L

Recenzie(i): 0

Performanță, flexibilitate și design - aspect șarmant și senzație tactilă specifică podelei uleiate, plus protecția lacului. Bona 2K Oil are o formulă unică, pe bază de uleiuri din plante, caracterizat printr-un timp accelerat de uscare și o îmbunătățită protecție la uzură. Funcționează perfect cu o mare varietate de specii de lemn inclusiv dintre cele...

Pret 281,35 lei Pret de baza 331,00 lei
Mai multe
In stoc